Czym są korony porcelanowe?

Z danych statystycznych udostępnionych przez GUS wynika, że większość badanych sądzi, iż uśmiech dodaje pewności siebie i przekłada się na kontakty międzyludzkie. Jak wiadomo, zdobią go nasze dziąsła i przede wszystkim zęby. Co jednak zrobić, gdy uśmiechanie się przychodzi nam z trudem przez stan uzębienia i kompleksy z tym związane? Tutaj z pomocą przychodzą korony porcelanowe, które mogą naprawić estetykę uśmiechu – i dziś trochę o nich pomówimy.

Korony zębowe – rodzaje

Najpierw warto odpowiedzieć na pytanie, czym są korony protetyczne. Otóż są one nakładkami na zęby, które służą do rekonstrukcji zębów zniszczonych w wyniku próchnicy, zaawansowanego leczenia kanałowego lub podczas rekonstrukcji zgryzu. Protetyka oferuje wiele rozwiązań pacjentom, dlatego też istnieje pokaźna liczba rodzajów koron, które różnią się od siebie pewnymi parametrami.

  • Korony pełnoceramiczne — wykonane w całości z ceramiki, zapewniają wysoce estetyczny wygląd, nie da się ich odróżnić od naturalnego uzębienia. Niemniej są one zazwyczaj najdroższe, co sprawia, że nieliczni pacjenci decydują się na ich założenie. Ponadto tego typu korony zębowe odznaczają się kruchością i twardością, która może wpływać na proces ścierania zębów przeciwległych.
  • Korony akrylowe — używa się ich jedynie jako koronę tymczasową, np. w trakcie leczenia zębów lub procesu wykonywania ostatecznych koron, w dłuższej perspektywie czasowej nie są wytrzymałe.
  • Korony porcelanowe z podbudową metalową — cechują się dobrą trwałością, jednak metal (złoto, chrom, nikiel, kobalt) może wywoływać u niektórych osób alergię.
  • Korony porcelanowe z podbudową z tlenku cyrkonu — tlenek cyrkonu jest substancją znacznie solidniejszą od metalu i odporną chemicznie, na dodatek utrzymuje białą, krystaliczną strukturę i nie uczula. Tlenek cyrkonu w stomatologii stosuje się go już od lat 70. XX wieku i obecnie jest uznawany za jeden z najbardziej estetycznych, biozgodnych oraz przyjaznych dla tkanek jamy ustnej materiałów dentystycznych.

To właśnie te dwa wspomniane rodzaje koron (a szczególnie ten ostatni) najczęściej goszczą w jamie ustnej pacjentów. Nic dziwnego – prezentują się one naturalnie, są wytrzymałe oraz ich cena jest atrakcyjna.

Jak długo trzymają się korony porcelanowe?

Możliwe, że wiele osób się zdziwi, lecz korony porcelanowe nie mają określonej daty ważności. Tak naprawdę w tym przypadku wiele zależy od pacjenta – jeżeli będą użytkowane w prawidłowy sposób, a higiena jamy ustnej zostanie zachowana na wysokim poziomie, wówczas mogą one przetrwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu lat. Jeśli natomiast pacjent zaniedba dziąsła i osadzone w nich korony, to prawdopodobnie pękną już po kilku latach i będą wymagały wymiany.

Jak dbać o korony porcelanowe?

Pielęgnacja koron zębowych w zasadzie niczym szczególnym nie różni się od domowych zabiegów, które powinno się na co dzień wykonywać w jamie ustnej. Należy zwrócić uwagę na to, aby przeprowadzane czynności skutecznie zabezpieczały przed rozwojem bakterii. Korony warto myć po każdym posiłku przy użyciu manualnej lub elektrycznej szczoteczki dentystycznej z miękkim włosiem. Oprócz tego ich posiadacz powinien co najmniej raz dziennie oczyszczać przestrzenie między zębami nicią dentystyczną lub odpowiednimi szczoteczkami międzyzębowymi. Pacjent może również zaopatrzyć się w irygator, którego strumień wody z mistrzowską dokładnością czyści okolice między uzębieniem i dziąsłami. Niektóre wyposażone są w specjalną końcówkę dedykowaną do koron. Dodatkiem do pielęgnacji są płyny do płukania jamy ustnej, które mogą mieć różne właściwości – szczególnie polecanymi są te o działaniu antybakteryjnym.

Ile kosztują korony porcelanowe?

Cena sztucznego uzębienia jest uwarunkowana pewnymi czynnikami, a jednym z nich jest lokalizacja gabinetu. Przykładowo koszt koron porcelanowych w Warszawie zaczyna się od 3500 złotych, a finalny rachunek zależy od użytego materiału do stworzenia ich podbudowy. Jak już wspomnieliśmy, te metalowe są zazwyczaj tańsze od tych cyrkonowych, aczkolwiek ich biozgodność jest niższa. W koszta warto jeszcze wliczyć konsultację, wizyty kontrolne, różnego rodzaju badania, takie jak RTG czy tomografia komputerowa oraz leczenie zachowawcze i periodontologiczne, które możliwe, że zostanie przeprowadzone – co oczywiście zależy od stanu jamy ustnej.

FAQ:

  • Czym są korony porcelanowe?

Korony porcelanowe są specjalnymi nakładkami na zęby, które służą do rekonstrukcji zębów zniszczonych na skutek próchnicy czy leczenia kanałowego. To, co je wyróżnia, to z pewnością estetyka, dzięki której możemy odwzorować naturalny wygląd uzębienia.

  • Czy korony porcelanowe są trwałe?

Ten rodzaj koron odznacza się wytrzymałością, zwłaszcza jeżeli są wykonane na podbudowie cyrkonowej. Aby zachować swój nowy uśmiech na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, trzeba właściwie dbać o higienę jamy ustnej.

  • Czy korony porcelanowe są drogie?

Tego typu zabiegi wyceniane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Niemniej należy pamiętać, że jest to inwestycja w swoją pewność siebie, która przełoży się na poprawę życia na wielu płaszczyznach.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.