Zalety spożywania wody brzozowej

Woda z brzozy to wyjątkowy napój, który jest określany również jako oskoła bądź sok brzozowy. Charakteryzuje się ona zawartością wielu składników odżywczych. Właśnie dlatego brzozowa woda jest ceniona od setek lat w Europie. W poniższym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto sięgnąć po ten napój.

Brzoza – podstawowe informacje

Brzoza to drzewo charakteryzujące się białą korą. Trudno pomylić ją z inną rośliną. Warto zauważyć, że posiada piękne liście, dzięki którym podkreśla piękno każdego zielonego terenu. Ale nie służy ona wyłącznie do ozdoby. Można z niej pozyskać także sok z brzozy (wodę brzozową lub oskołę). Z jednego drzewa w ciągu dwóch dni można pozyskać do 10 litrów płynu. Woda brzozowa można zostać uzyskana również podczas parzenia pączków lub liści.

Woda brzozowa – co zawiera?

Sok z brzozy składa się aż w 95% z wody. Poza tym zawiera glukozę i fruktozę, a także aminokwasy, peptydy, betuliny, tanin, flawonoidy, salicylan, kwas chlorogenowy, metyl, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy), witaminy (C i z grupy B) czy minerały (magnez, fosfor, żelazo, wapń, cynk, potas, sód).

Właściwości soku z brzozy

Woda z brzozy to prozdrowotny napój, który ma pozytywny wpływ na ludzi, a zwłaszcza na nerki. Wykonują one wiele zadań, dzięki którym organizm działa prawidłowo. Nerki usuwają szkodliwe substancje z ciała, regulują ciśnienie krwi, regulują poziom potasu i sodu, a także i na objętość krwi. Nerki produkują również erytropoetynę, która wpływa pozytywnie na szpik kostny. Woda brzozowa pozwala usunąć nadmiar wody z organizmu, usprawnia także proces usuwania toksyn i dzięki temu zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób. Z tego powodu sok brzozowy doskonale sprawdza się podczas takich chorób jak kamica nerkowa, zapalenie nerek, dna moczanowa czy obrzęk sercowo-naczyniowy. Sok brzozowy ma również znakomity wpływ na wątrobę, dlatego chroni przed marskością. Kwas chlorogenowy zawarty w soku zmniejsza także wchłanianie glukozy i w ten sposób umożliwia zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Salicylan zaś działa przeciwbólowo i pomaga osobom np. z chorobami reumatycznymi. Woda z brzozy posiada także przeciwutleniacze pomagające walczyć z różnymi chorobami serca. Warto stosować ją także w przypadku wrzodów, nadżerek i anemii. Oskoła wspiera również działanie układu odpornościowego i pozwala szybko pokonać grypę.Warto zauważyć, że sok brzozowy wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale również i wygląd zewnętrzny. Można go stosować na włosy i skórę. Przyspiesza także gojenie się ran czy nawet oparzeń.  Stosowany na włosy poprawia ich stan i zwiększa ich objętość. Woda brzozowa reguluje również wydzielanie sebum.

Czy każdy może pić wodę brzozową?

Sok brzozowy ma wiele cennych właściwości, niestety, nie jest to napój, który każdy może stosować na co dzień. Istnieją pewne przeciwwskazania do spożywania tego napoju. Z wody brzozowej powinny zrezygnować osoby, które cierpią na niewydolność lub niedrożność dróg moczowych, a także i poważne choroby serca, nerek czy alergię na pyłki brzozy.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.