Jak wybrać probiotyk dla dziecka?

Jedną z najważniejszych ról opiekunów jest zabezpieczenie zdrowia swoich pociech. Dotyczy to nie tylko codziennego życia, ale także sytuacji wyjątkowych, jakimi są choroby dotykające dziecko. Po jakie preparaty warto sięgnąć, gdy dziecko cierpi z powodu biegunki? Odpowiadamy.

Przyczyny biegunki u dzieci

Jednym z najczęstszych powodów występowania biegunki u najmłodszych są (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym) rotawirusy (35–50%) oraz zakażenia bakteryjne szczepami Salmonella, Shigella, Campylobacter i patogennymi szczepami pałeczki okrężnicy.

Innym schorzeniem, które może dotykać dzieci, jest biegunka podróżnych. To dolegliwość, która dotyka turystów przebywających w krajach o niskim standardzie sanitarnym. Dzieci są szczególnie narażone na jej występowanie, szczególnie maluchy, dla których wkładanie do ust różnych przedmiotów jest jedną z metod poznawania świata. Niestety metoda ta nierzadko skutkuje przykrymi dolegliwościami, takimi jak m.in. dolegliwości jelitowe. Za obecność biegunki odpowiadają przede wszystkim bakterie takie jak: Shigella spp., Escherichia coli, Campylobacter jejuni, Salmonellai, Yersinia enterocolitica czy Aeromonas spp. oraz rotawirusy, norowirusy i pierwotniaki.

Warto wiedzieć, że biegunka może być skutkiem ubocznym antybiotykoterapii. To sytuacja, w której leczenie zakażenia bakteryjnego powoduje zaburzenie flory bakteryjnej w jelitach dziecka. Skutkiem tego jest biegunka, którą wywołują bakterie patogenne, nienależące do naturalnej flory bakteryjnej jelit.

Jak reagować?

Poza wizytą u lekarza, remedium na powyższe dolegliwości, są preparaty probiotyczne. Ich głównym zadaniem jest przywrócenie prawidłowej mikroflory w jelitach i ograniczenie rozwoju drobnoustrojów patogennych, co pozwala skrócić czas trwania biegunki lub wręcz jej zapobiec. W preparatach probiotycznych znajdziemy wyselekcjonowane bakterie kwasu mlekowego (zazwyczaj z rodzaju Lacticaseibacillus, Lactobacillus i Bifidobacterium). Wspomniane bakterie kwasu mlekowego są przebadane pod kątem skuteczności w kontekście wspomnianych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Po jaki probiotyk możemy sięgnąć?

trilac® - probiotyk dla dzieci

Na rynku probiotyków dostępnych jest wiele środków, dlatego tak istotna jest ich skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania w kontekście dzieci. Jedną z możliwości jest zastosowanie leku OTC (dostępnego bez recepty) trilac®, w którego składzie znajdują się trzy szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem skuteczności: Bifidobacterium lactis (Bb-12), Lactobacillus acidophilus (La-5) i Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27). Co równie istotne, można go podawać już niemowlętom, które cierpią z powodu podjętej antybiotykoterapii czy ostrej biegunki. Wystarczy zawartość kapsułki rozpuścić w mleku lub innym posiłku podawanym dziecku.

Inną propozycją dla maluchów jest zastosowanie probiotyku w kroplach trilac® plus forte, którego każde 5 kropli preparatu zawiera 5 miliardów liofilizowanych, żywych szczepów bakterii kwasu mlekowego: Bifidobacterium animalis ssp. lactis BLC1, Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus SP96 oraz Lacticaseibacillus rhamnosus GG ATCC 53103, Lactobacillus acidophilus LA3. Szczepy te zostały przebadane klinicznie i mają potwierdzony korzystny wpływ na organizm dziecka. trilac® plus forte można stosować w trakcie biegunek infekcyjnych, w czasie antybiotykoterapii oraz jako wsparcie dla prawidłowego rozwoju mikroflory jelit u dzieci.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.