Czym się zajmuje ortopedia dziecięca?

Dzieci, podobnie jak dorośli, często borykają się ze schorzeniami i urazami narządu ruchu. W ich przypadku jednak przebieg takich chorób i kontuzji ma zupełnie inny charakter, inaczej też wygląda ich leczenie. Dlatego z myślą o najmłodszych pacjentach ochrony zdrowia powstał odrębny dział medycyny poświęcony wyłącznie ich zaburzeniom ruchowym: ortopedia dziecięca.

Jakimi problemami zajmuje się ortopeda dziecięcy?

Ortopeda dziecięcy specjalizuje się w profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu wszelkich dysfunkcji narządu ruchu dotykających dzieci o czym możemy przeczytać na https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/ortopedia-dziecieca/. Najczęściej zajmuje się urazami: złamaniami i pęknięciami kości, naderwaniami i zerwaniami mięśni oraz zwichnięciami i skręceniami stawów. Jego kompetencje obejmują też leczenie chorób zapalnych kości, mięśni i stawów i innych poważnych schorzeń w obrębie tych struktur. Poza tym ortopedia dziecięca zajmuje się także powszechnymi wśród dzieci wadami postawy, zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi, w tym skoliozą, asymetrią długości kończyn i dysplazją stawu biodrowego. Każdy przypadek jest oczywiście rozpatrywany przez lekarza indywidualnie w oparciu o warunki anatomiczne małego pacjenta, jego uwarunkowania genetyczne, stan zaawansowania dysfunkcji itp. Indywidualnie dobierane jest też leczenie. Czasami może być ono zapobiegawcze – wtedy dziecko kierowane jest na rehabilitację. W przypadku dzieci stosowane jest małoinwazyjne leczenie operacyjne.

Z jakimi objawami warto się udać do ortopedy?

Jak wspomnieliśmy, ortopedia dziecięca zajmuje się nie tylko leczeniem, ale też profilaktyką, dlatego dziecko powinno po raz pierwszy pojawić się u lekarza ortopedy jeszcze przed ukończeniem 4. tygodnia życia – wskazane jest wykonane preluksacyjne usg bioderek u niemowląt i regularne kontrole jest chodzi o prawidłowy rozwój stawów biodrowych. Kolejne wizyty kontrolne należy przeprowadzić, gdy maluch skończy 8 miesięcy i 2 lata. Poza tym oczywiście bezwzględnym wskazaniem do wizyty u ortopedy są niepokojące objawy, przede wszystkim dolegliwości bólowe. Jeśli dziecko skarży się na ból, wystąpił u niego obrzęk, krzywo chodzi lub ma ograniczoną ruchomość, lepiej nie zwlekać, licząc na samoistną poprawę, tylko jak najszybciej udać się do specjalisty. Szybka interwencja często przekłada się na krótsze leczenie, gwarantuje też lepsze efekty, nie mówiąc już o tym, że oszczędzi maluchowi niepotrzebnego cierpienia.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.