Zakład Opieki Zdrowotnej w Łowiczu

ŁódzkieŁowicz ul. Ułańska 28

Ogólne

Szpital Powiatowy w Łowiczu obchodził swoje 60-cio lecie funkcjonowania w budynku przy ulicy Ułańskiej 28 w 2011 roku. Przy tej okazji warto wspomnieć o bardzo bogatych tradycjach szpitalnictwa i opieki zdrowotnej na terenie byłego Księstwa Łowickiego i Łowicza sięgających czasów średniowiecza.
W okresie tym pojawiają się pierwsze szpitale – przytułki zlokalizowane przy kościołach. Pierwszy z pięciu powstał w 1404r. przy Kościele Św.Ducha. Był to typowy zakład o charakterze przytułku dla ubogich.
Wydaje się,iż w porównaniu do innych regionów w kraju liczba pięciu na terenie Księstwa Łowickiego mówi o dużym zainteresowaniu tym zagadnieniem. W okresie tym w Polsce tylko około 10% miast posiadało szpitale – przytułki. Przeważającą grupę podopiecznych szpitali stanowiły osoby starsze,pozbawione dachu nad głową,często kalekie. Najstarszy zachowany wykaz pensjonariuszy Szpitala Św.Leonarda pochodzi z 1740r.
W zakresie opieki lekarskiej najważniejsze stanowisko piastował w Księstwie Łowickim – stanowiącym własność arcybiskupów gnieźnieńskich- lekarz nadworny prymasowski. Już od XV wieku na dworze przebywali słynni lekarze bądź cudzoziemcy sprowadzani przez arcybiskupów, bądź też Polacy,którzy studia odbywali za granicą.Oczywiście,że nie miały do nich dostępu szerokie masy ludności,ale wiadomo,że ich obecność ściągała do Łowicza zamożnych chorych z odległych okolic.
Najstarszym zakładem leczniczym z prawdziwego zdarzenia był Szpital Bonifratrów powstały w 1627r. Że był to zakład typowo leczniczy swiadczy dokument wydany przez brata królewskiego Prymasa Michała Poniatowskiego z 1792r. pod nazwą "Rozporządzenie względem szpitalów w Łowiczu znajdujących się „W szpitalu tym pracował znany lekarz i zakonnik w jednej osobie Ludwik Perzyna – autor kilku podręczników z zakresu anatomii i chirurgii.

Lekarze

Źródło: http://www.zoz.pol.pl/

Reviews Summary (0)


Currently there are no reviews.

Write a Review

Personel Medyczny
Lekarze
Czystość
Wyposażenie
  • ŁódzkieŁowicz ul. Ułańska 28
Zapisz Drukuj

Kontakt - Zakład Opieki Zdrowotnej w Łowiczu

Podstawowe informacje

Tak
Chirurgia dziecięca, Chirurgia naczyniowa, Chirurgia onkologiczna, Ginekologia, Położnictwo, Intensywna terapia, Anestezjologia, Interna, Choroby wewnętrzne, Neonatologia, Pediatria, Rehabilitacja medyczna
Państwowa
Centrum Medyczne
Tak

product

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówke medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sparwdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozyje dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.

Newsletter

Zapisz się do naszego Newslettera


Warunki uczestnictwa

Zapisz się