Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach

ŁódzkieSkierniewice ul. Rybickiego 1

Ogólne

Historia szpitala w Skierniewicach sięga końca XIX wieku, kiedy to w 1899 roku, po latach starań, dzięki Stanisławowi Rybickiemu powstał pierwszy szpital z prawdziwego zdarzenia w mieście powiatowym, wówczas pozostającym w granicach administracyjnych zaboru rosyjskiego.
Stanisław Rybicki to postać niezwykle barwna. Filozof, podróżnik, ale i utalentowany artystycznie lekarz-położnik, przybył do Skierniewic w 1867 roku niedługo po tym, jak otrzymał dyplom lekarski skończywszy Szkołę Główną w Warszawie. Od początku swojego pobytu w Skierniewicach Rybicki angażował się w sprawy społeczne miasta, został on również mianowany lekarzem powiatowym miasta. To dzięki niemu powstała m.in. pierwsza w Skierniewicach straż ogniowa. Jednak starania warszawskiego lekarza od początku dążyły do powołania pierwszego w mieście nowoczesnego szpitala.
    
Gdy w 1867 utworzono powiat skierniewicki jasnym stało się, że dotychczasowy szpital-przytułek przy ul. Św. Stanisława nie odpowiadał potrzebom miasta powiatowego. Rozważano możliwość rozbudowy przytułku, lub budowy nowego szpitala. Dzięki silnej osobowości Rybickiego i jego konsekwentnym działaniom zdecydowano się na to drugie rozwiązanie. Ostatecznie, po wielu trudnościach w 1896 roku rozpoczęto budowę szpitala, którą ukończono trzy lata później.
Historyczny budynek szpitala istnieje do dzisiaj przy ul. Stanisława Rybickiego 1. Obecnie mieści się w nim siedziba administracji oraz kilka z przychodni przyszpitalnych.
 Kolejną datą przełomową dla skierniewickiego szpitala jest rok 1965. Wraz z dynamicznym rozwojem miasta w okresie po II wojnie światowej rozbudowywano również skierniewicki szpital. W 1958 roku dysponował on już 180 łóżkami, a po oddaniu do użytku nowego, głównego budynku w 1965 roku szpital mógł przyjąć 230 pacjentów jednorazowo.
Kolejne lata to dalszy, dynamiczny rozwój Skierniewic związany z napływem okolicznej ludności, a tym samym dalszy rozwój szpitala. W 1975 roku, gdy Skierniewicom nadano prawa miasta wojewódzkiego, Wojewódzki Szpital Zespolony liczył już 459 łóżek (pracowało w nim wówczas 93 lekarzy).
Dzisiaj szpital rozwija się nadal. Obecnie pracuje w nim 96 lekarzy, niespełna 250 pielęgniarek i 30 położnych. Pacjenci są przyjmowani w 16 oddziałach szpitalnych, w planach jest uruchomienie kolejnych.

Pomimo reformy administracyjnej z 1999 roku, gdy Skierniewice spadły do rangi miasta na prawach powiatu grodzkiego, szpital pozostaje nadal w randze wojewódzkiego. Obecnie podlega Marszałkowi Województwa Łódzkiego.

Lekarze

Źródło: http://www.szpitalskierniewice.pl

Reviews Summary (0)


Currently there are no reviews.

Write a Review

Personel Medyczny
Lekarze
Czystość
Wyposażenie
  • ŁódzkieSkierniewice ul. Rybickiego 1
Zapisz Drukuj

Kontakt - Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach

Podstawowe informacje

Tak
Gastroenterologia, Geriatria, Ginekologia, Położnictwo, Interna, Choroby wewnętrzne, Kardiologia, Laryngologia, Nefrologia, Neonatologia, Okulistyka, Ortopedia, Traumatologia, Pediatria, Rehabilitacja medyczna
Państwowa
Centrum Medyczne
Tak

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.