Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku

DolnośląskieWrocław ul. Grabiszyńska 105

Ogólne

Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem dawców Szpiku kontynuuje w pełnym zakresie działalność Oddziału Immunoterapii i Przeszczepiania Szpiku Dolnośląskiego Centrum Gruźlicy i Chorób Płuc (założonego w 1986 roku).
Tło rozwojowe

Przeszczepy szpiku stanowią domenę wrocławską. Oddział Immunoterapii i Przeszczepiania Szpiku Szpitala im. K. Dłuskiego powstał w 1986 roku we współpracy z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu. Był to pierwszy tego typu Oddział w Polsce i jeden z najdłużej działających oddziałów przeszczepiania szpiku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zespół naszego Oddziału ma w swoim dorobku szereg pionierskich dokonań w zakresie przeszczepu komórek krwiotwórczych w skali międzynarodowej. Było to możliwe dzięki kompetencji i oddaniu członków Zespołu, jak również dzięki bogatemu doświadczeniu w zakresie immunogenetyki i immunologii transplantacyjnej, który charakteryzuje Zakład Immunologii Klinicznej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. Współpraca pomiędzy Oddziałem Przeszczepiania Szpiku a Zakładem Immunologii Klinicznej IITD PAN uregulowana była odpowiednimi umowami i przebiega naturalnie, ponieważ profesor Andrzej Lange kieruje zarówno Oddziałem Przeszczepiania Szpiku, jak i Zakładem Immunologii Klinicznej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

Dorobek Zakładu Immunologii Klinicznej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN w zakresie immunogenetyki pozwolił na wdrożenie w skali kraju procedur doboru par dawca - biorca komórek krwiotwórczych i dzięki temu mogły być wykonane wszystkie pierwsze przeszczepy szpiku w Polsce. Doświadczenie to w parze z potrzebą spowodowało, że w 1993 r utworzyliśmy Krajowy Rejestr Dawców Szpiku. Znowu większość przeszczepów od niespokrewnionych dawców szpiku w Polsce wykonane były dzięki pracom naszego Krajowego Rejestru.

Wysoki poziom laboratorium Krajowego Banku zyskał międzynarodową aprobatę w postaci akredytacji Europejskiej Federacji Immunogenetyki, co jest nieodzownym atrybutem prowadzenia Rejestru Dawców Szpiku i doboru par biorca - dawca przeszczepu. Laboratorium nasze ma te uprawnienia jako pierwsze w Polsce i trzecie w Europie Środkowo-Wschodniej. Oddział Transplantologiczny z Oddziałem Intensywnej Terapii posiada certyfikat Europejskiej Grupy Przeszczepiania Szpiku (European Bone Marrow Transplantation Group) uprawniający do wykonywania przeszczepów międzynarodowych (EBMT- CIC 538, od 1991 roku.) Chlubimy się ponadto akredytacją Narodowego Programu Dawstwa Szpiku (National Marrow Donor Program- Numer 484,

Lekarze

Źródło: http://www.dctk.wroc.pl/

Reviews Summary (0)


Currently there are no reviews.

Write a Review

Personel Medyczny
Lekarze
Czystość
Wyposażenie
  • DolnośląskieWrocław ul. Grabiszyńska 105
Zapisz Drukuj

Kontakt - Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku

Podstawowe informacje

Tak
Transfuzjologia, Transplantologia
Państwowa
Centrum Medyczne
Tak

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.