• Start
  • Zdrowie
  • Jakie są najnowsze metody leczenia żylaków na nogach?

Jakie są najnowsze metody leczenia żylaków na nogach?

Żylaki kończyn dolnych to zarówno defekt kosmetyczny, jak i problem medyczny. Schorzenie należy do chorób cywilizacyjnych, czyli mających związek z prowadzonym stylem życia. Starzenie się społeczeństw sprawia, że prędzej czy później z żylakami będzie zmagało się coraz więcej osób, bo ich występowanie jest skorelowane również z wiekiem. Jakie są najnowsze medyczne sposoby na walkę z tym schorzeniem?

Leczenie farmakologiczne

Stosowanie leków doustnych lub miejscowych nie jest w stanie całkowicie wyleczyć choroby, ale może podnieść komfort życia poprzez zmniejszanie nasilenia objawów. W chorobach żył stosuje się leki flebotropowe, czyli takie, których efekt działania skupia się na naczyniach żylnych. Te preparaty mogą zmniejszać przepuszczalność drobnych żył, wzmacniać je, zwiększać napięcie ściany naczyń i dodatkowo działać przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Wyroby apteczne stosowane w leczeniu żył zawierają głównie wyciąg z kasztanowca, diosminę, rutynę i hesperydynę. [1]

Leczenie żylaków polega również na stosowaniu miejscowych preparatów z heparyną w postaci żelu. Ma on działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe i może być skuteczny w walce z objawami takimi jak uczucie ciężkości nóg i obrzęk nóg.

Nowoczesne metody usuwania żylaków

Usuwanie żylaków jest najskuteczniejszą metodą walki z chorobą. Tylko dzięki usunięciu żylakowo zmienionych naczyń możliwe jest przywrócenie balansu przepływu krwi w naczyniach. Obecnie klasyczne postępowanie chirurgiczne jest coraz częściej wypierane przez nowatorskie metody małoinwazyjne, do których należy laserowe usuwanie żylaków, skletoterapia i klejenie żylaków. Procedury są wykonywane w ramach hospitalizacji jednodniowych. Te zabiegi nie są dostępne w ramach finansowania z NFZ.

Podczas laserowego leczenia żylaków do naczynia wprowadzany jest cienki cewnik, dzięki któremu możliwe jest termiczne uszkodzenie naczynia. Z czasem dochodzi do zwłóknienia żyły i jej stopniowego zamykania się. Po zabiegu nie pozostają blizny, a zabieg jest niemal bezbolesny. Ponadto umożliwia szybki powrót to codziennych aktywności.

Skleroterapia polega na wykonaniu nakłucia na skórze za pomocą cienkiej igły i następnie wprowadzeniu bezpośrednio do żylaka substancji chemicznej powodującej miejscowy stan zapalny tkanek. Z czasem dochodzi do zamykania się i zrastania żyły.

Podczas klejenia żylaków również nakłuwa się tkanki w okolicy zmienionych żył, a następnie robi się wkłucie, przez które operator wprowadza do żyły cewnik. Następnie za pomocą urządzenia, które przypomina pistolet, do naczyń wprowadzany jest klej tkankowy, który działa spajająco na ściany żylaka i powoduje ich zarośnięcie. [2]

Schorzenie, jakim są żylaki kończyn dolnych, wciąż jest traktowane jako jedynie problem estetyczny i jest błędnie uznawane za nieistotne z medycznego punktu widzenia. Leczenie żylaków polegające na ich usunięciu powinno mieć wyższy priorytet, bo zapobiega wystąpieniu groźnych powikłań.

Bibliografia

[1]       „O lekach flebotropowych praktycznie, czyli rzecz o nowych opcjach terapeutycznych w chorobach naczyń”. Dostęp: 1 marzec 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.termedia.pl/akademiachorobnaczyn/O-lekach-flebotropowych-praktycznie-czyli-rzecz-o-nowych-opcjach-terapeutycznych-w-chorobach-naczyn,52738.html

[2]       J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.

Hotmed.pl to miejsce gdzie szybko odnajdziesz placówkę medyczną, szpital oraz aptekę. Bogata baza obiektów dostępna w użytecznej wyszukiwarce. Dodatkowo znajdź dobrego lekarza oraz sprawdź jego opinie. Wszystko w jednym miejscu bez wychodzenia z domu! Jeśli masz propozycję dodania nowej pozycji, skorzystaj z własnego panelu gdzie szybko dodasz lekarza czy też placówkę.